Reporty

Úvodní letošní závod v zimních podmínkách dopadl na výbornou

úterý 3. února 2009

Doslova jen několik hodin před startem do 4. RC RALLY ARCTIC v Českém Krumlově dorazil do dílen PB PEPETONI transport s repasovanými závodními vozy PEUGEOT 307 WRC. Odbavení zakázky se ve Francii poněkud zdrželo kvůli tamním stávkám, a tak měli mechanici jen pár hodin na finálové doladění podvozků pro sněhové podmínky, které 1. února v dějišti náročného podniku panovaly.

Přesto se ale týmu podařilo vše připravit bezchybně a v neděli ráno již byli všichni členové i technika připraveni pustit se po dlouhé zimní pauze do bojů s prvními metry rychlostních zkoušek. Teplota vzduchu v průběhu celého dne nepřestoupila nulu, a tak byl povrch tratí celý den zmrzlý a na některých místech se po prvních průjezdech objevili i ledové plotny. Úzké a technické tratě na okraji Domoradic byly lemovány sněhovými barierami, které byly ale tvořeny většinou čerstvě napadaným sypkým sněhem, takže je nebylo možné využít k rychlejšímu průjezdu zatáček, ba naopak, při vyjetí z ideální stopy se vozy okamžitě dostali mimo trať do hlubokého sněhu, kde ztráceli cenné vteřinky. Charakter tratí vyžadoval absolutní koncentraci a precizní jízdní styl.
Petr vstoupil do první vložky pozvolna 7. průběžným časem, zato mladík Pepetoni vletěl do závodu jako 10. nejrychlejší s 2. časem v kategorii juniorů. Bylo vidět, že inovovaná technika a nové zavěšení náprav budou jeho jezdeckému stylu velmi vyhovovat. Na čele závodu se usadil Frantin Doležal, následován hned od startu výborně jedoucím enkařem Tomášem Moravcem a prvním juniorem Dejvem Mišalkem. Až za nimi se seřadili domácí favorité Tomášem Lovčík s Radkem Pavlišem, kteří díky svému startovnímu postavení podle výsledků z minulé sezóny plnili nepopulární roli čističů tratě. V průběhu závodu se situace vyvinula postupným vzestupem Petra až na konečné 5. místo, který po dvou úvodních vložkách našel správné tempo a zařadil se tak hned za favority závodu z RCT Krumlov a RC Clubu Čistá. Mladík Pepetoni dál pokračoval ve výborném tempu, které mu vynášelo v jednotlivých rychlostních testech časy na hranici první desítky, ale bohužel se nevyhnul jedné nepříjemnosti, která se mu přihodila na RZ5. Samotný pilot nám k tomu řekl:
„Musel jsem v nějaké závěji trefit kámen o který jsem lehce ohnul spojovačku řízení. S rozhozenou geometrií přední nápravy jsem pak na rychlé rovince, na vytočenou šestku neudržel ideální stopu a auto se zřítilo z asi metr a půl vysokého srázu. Musel jsem skočit za ním, vyhodit nejdřív auto a za ním pak vysílačku zpátky nahoru na trať a pak se nahoru vyškrábat sám. Ve voze jsme pak měli hromadu sněhu a mě zábli prsty jako čert. Vůbec jsem je necítil, ale zkoušku se nám nakonec podařilo dokončit.“
Pád ze stráně stál Pepetoniho asi půl minuty a až 16. místo ve zkoušce. Přesto se ale týmová
#2 Pepetoni nevzdal a v závěrečných dvou rychlostních zkouškách ještě dokázal vybojovat vzestup pořadím o dvě příčky nahoru, na konečné 8. místo v absolutní klasifikaci. V kategorii juniorů si PB odvezl konečné 2 místo. Tento vynikající výsledek společně s těžkými sněhovými podmínkami závodu přinesli mladému pilotovi jistě  hodně cenných zkušeností.
Na čelo pořadí se nakonec precizní jízdou probojoval Domácí pilot Tomáš Lovčík. Za ním
na 2. místě i díky 10ti sekundové penalizaci za trefenou časomíru dojel Frantin Doležal, třetí skončil Radek Pavliš a 4. absolutně dojel vítěz kategorie juniorů Dejv Mišalko. Pro techniku i jezdce náročný závod z 26ti vozů dokončilo 25 posádek. Pořadatelům patří dík za výborně zorganizovanou soutěž a její správné načasování do skutečně zimního počasí, které z podniku učinilo opravdovou ARCTICkou záležitost.

Konečné pořadí jezdců:

1. Tomáš Lovčík / RCT Krumlov / 20b.
2. Frantin Doležal / RC Club Čistá /
17b.
3. Padek Pavliš / RCT Krumlov / 15b.
4. Dejv Mišalko / RC Club Čistá / 13b.
5. Petr Jaroš / PB PEPETONI / 11b.
6. Tomáš Moravec / RCT Krumlov /
10b.
7. Martin Kraus / Kraus racing / 9b.
8. PB Pepetoni / PB PEPETONI / 8b.

Konečné pořadí týmů:

1. RCT Krumlov
35b.
2. RC Club Čistá 30b.
3. PB PEPETONI RC Rally Team
20b.
4. PitBull RC Rally Team
13b.
5. Kraus racing 11b.

 

konečné pořadí >>  |  kompletní výsledky >>  |  fotogalerie >>

(pj)

FB

« zpět na seznam zpráv | nahoru »